piątek, 20 listopada 2015

Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech



Od dnia 01.01.2009 roku WSZYSCY zamieszkali w Niemczech są zobowiązani do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. W tym dniu weszła w życie reforma służby zdrowia:§ 193 Gesetz über den Versicherungsvertrag (VVG) wiążąca się z nałożeniem na każdą osobę zamieszkałą na terenie Niemiec, obowiązku ubezpieczenia.


Ustawa o umowie ubezpieczeniowej § 193 Osoba ubezpieczona; Obowiązek ubezpieczenia.

 Każda osoba zamieszkała w Niemczech zobowiązana jest do tego aby w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym dopuszczonym w Niemczech do prowadzenia takiej działalności gospodarczej zawrzeć i utrzymywać, także w imieniu reprezentowanych prawnie osób trzecich niemogących wykonać tego samodzielnie, ubezpieczenie zdrowotne, obejmujące co najmniej zwrot kosztów za leczenie ambulatoryjne i szpitalne, lub świadczenia określone taryfą przewidującą absolutne i procentowe wkłady własne za leczenie ambulatoryjne i szpitalne każdej osoby ubezpieczonej, ograniczone w skali roku kwotą 5.000 €.

W przypadku kiedy zawarcie ubezpieczenia ma miejsce później niż w przeciągu jednego miesiąca od momentu obowiązku jego zawarcia zgodnie z akapitem 3 w zdaniu 1, należy uregulować dodatek do składki. Wynosi on jedną składkę miesięczną za każdy następny zaczęty nieubezpieczony miesiąc, a od szóstego nieubezpieczonego miesiąca za każdy następny zaczęty nieubezpieczony miesiąc wynosi on jedną szóstą miesięcznej składki. W wypadku jeśli okres nieubezpieczenia jest niemożliwy do ustalenia, przyjmuje się, że osoba ubezpieczana niebyła co najmniej pięć lat ubezpieczona. Dodatek do składki jest regulowany jednorazowo z bieżącą składką.

Gesetz über den Versicherungsvertrag (Versicherungsvertragsges – VVG)
§ 193 Versicherte Person; Versicherungspflicht 

Jede Person mit Wohnsitz im Inland ist verpflichtet, bei einem in Deutschland zum Geschäftsbetrieb zugelassenen Versicherungsunternehmen für sich selbst und für die von ihr gesetzlich vertretenen Personen, soweit diese nicht selbst Verträge abschließen können, eine Krankheitskostenversicherung, die mindestens eine Kostenerstattung für ambulante und stationäre Heilbehandlung umfasst und bei der die für tariflich vorgesehene Leistungen vereinbarten absoluten und prozentualen Selbstbehalte für ambulante und stationäre Heilbehandlung für jede zu versichernde Person auf eine betragsmäßige Auswirkung von kalenderjährlich 5.000 Euro begrenzt ist, abzuschließen und aufrechtzuerhalten.

Wird der Vertragsabschluss später als einen Monat nach Entstehen der Pflicht nach Absatz 3 Satz 1 beantragt, ist ein Prämienzuschlag zu entrichten. Dieser beträgt einen Monatsbeitrag für jeden weiteren angefangenen Monat der Nichtversicherung, ab dem sechsten Monat der Nichtversicherung für jeden weiteren angefangenen Monat der Nichtversicherung ein Sechstel eines Monatsbeitrags. Kann die Dauer der Nichtversicherung nicht ermittelt werden, ist davon auszugehen, dass der Versicherte mindestens fünf Jahre nicht versichert war. Der Prämienzuschlag ist einmalig zusätzlich zur laufenden Prämie zu entrichten.

Dotychczas nie istniał obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego dla osób prowadzących w Niemczech działalność gospodarczą (Gewerbe). Powyższy przepis wprowadził ten obowiązek od stycznia 2009 roku, było to związane z sytuacją w której dość dużą liczbę osób, w szczególności obcokrajowców nie było stać na pokrycie przyszłych, bądź już zaistniałych kosztów leczenia ambulatoryjnego lub stacjonarnego w Niemczech. Wprowadzenie tych zmian miało także na celu wyeliminowanie zjawiska oszczędzania przez osoby zamieszkałe na terenie Niemiec  na składkach ubezpieczeniowych i odciążenie państwa niemieckiego od pokrywania kosztów leczenia tych osób. W ten sposób wszyscy zamieszkali w Niemczech są zobligowani do posiadania ubezpieczenia zdrowotnego i w razie powstania kosztów leczenia, to ubezpieczalnie pokrywają te koszty.


Edyta Haduch
Fürstenrieder Str. 275
81377 München
+4915171408282
+498989648975
edyta.haduch@gmail.com

 


12 komentarzy:

  1. W sumie samo posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jest u nas dobrowolne i to od nas zależy czy chcemy je mieć. W przypadku ubezpieczenia OC czy AC na pojazd fajnie jest korzystać z kalkulatora https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ który moim zdaniem idealanie się sprawdza do takiego wyszukiwania polis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli chodzi o ubezpieczenia na życie to warto sprawdzić ofertę na www.rankingubezpieczennazycie.pl/ bo mają największy ranking w internecie. Z tego co się dowiedziałem ostatnio to aktualizują go kilka razy w miesiącu więc jest pewność, że zawsze mamy aktualne porównanie najlepszych polis na życie na rynku.

    OdpowiedzUsuń
  3. Samo ubezpieczenie na życie jest moim zdaniem dość ważną polisą gdyż nigdy nie wiemy co tak naprawdę może nam się przytrafić. Ja jeśli chcę uzyskać dobre ubezpieczenie na życie to tylko przez https://cuk.pl/ubezpieczenia/zycie-i-zdrowie/na-zycie gdyż już nie raz korzystałem z tej oferty i wiem, że jest tego warta.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jest wiele najróżniejszych ubezpieczeń i na dobrą sprawę to głównie od nas zależy na co się zdecydujemy. Ja bardzo chętnie do tych celów używam porównywarki ubezpieczeń https://kioskpolis.pl/ i zawsze udawało mi się znaleźć najkorzystniejsze warunki.

    OdpowiedzUsuń
  5. Oczywiście kwestia ubezpieczeń jest ważna i ja także mam w głównej mierze takie ubezpieczenia na auto. Fajnie, ze wziąłem opcję z auto pomocą gdyż wtedy jak dzwonię do https://wawa-hol.pl/ to wiem, że potrafią się szybko pojawić na miejscu darzenia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ubezpieczenia zdrowotne i na życie są bardzo ważne, ale warto pomyśleć o dobrych ubezpieczeniach auta i usługach Assistance. Najlepiej jest posiadać dane kontaktowe porządnych pomocy drogowych, takich jak https://pomoc-drogowa-warszawa.supermechanik.pl

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktycznie same ubezpieczenia pojazdu są niezwykle istotne i myślę, że dobrą praktyką jest również od razu posiadanie w opcji auto pomocy. Mi również całkiem niedawno zdarzyło się zadzwonić po pomoc drogową https://pomoc-drogowa-katowice.pl/ w momencie gdy mój samochód przestał nagle jechać.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli mówimy o sprawach ubezpieczenia to ja jestem zdania, że bardzo ważną kwestią jest również to aby faktycznie mieć auto pomoc w pakiecie. Zawsze możemy skontaktować się z pomocą drogową http://pomocdrogowa.lowicz.pl/ i wiem, że będzie to bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń
  9. Wiele różnych jest ubezpieczeń i jak wybrać teraz to najkorzystniejsze? Oferta firmy https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ powinna Was zaskoczyć, więc bez żadnego problemu sobie z niej skorzystajcie. Myślę, że jak porównacie ceny, to znajdziecie ubezpieczenie na korzystnych warunkach.

    OdpowiedzUsuń
  10. Ogólnie samo już posiadanie fajnego ubezpieczenia z opcją auto pomocy jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Od siebie ja również polecam znakomitą pomoc drogową https://hol-max.pl/ gdyż już nie raz sama po nich dzwoniłam.

    OdpowiedzUsuń
  11. Współpracując z ekipą z https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/, czułem się bezpieczny. Ich profesjonalne podejście sprawiło, że nawet w trudnej sytuacji czułem się spokojny.

    OdpowiedzUsuń